The ml.g6e.xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 4 |
| Memory | 32 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 48 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | Up to 20 Gigabit |
| Storage | Value |
| Storage | 1 x 250 GB NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6e.xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6e.xlarge | 4 | 32 |
| ml.g6e.2xlarge | 8 | 64 |
| ml.g6e.4xlarge | 16 | 128 |
| ml.g6e.12xlarge | 48 | 384 |
| ml.g6e.16xlarge | 64 | 512 |
| ml.g6e.48xlarge | 192 | 1536 |