The ml.g6e.4xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 16 |
| Memory | 128 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 48 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 20 Gigabit |
| Storage | Value |
| Storage | 1 x 600 GB NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6e.4xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6e.24xlarge | 96 | 768 |