The ml.g6e.24xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 96 |
| Memory | 768 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 4 |
| GPU Memory | 192 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 200 Gigabit |
| Storage | Value |
| Storage | 2 x 1900 GB NVMe SSD, 1 x 1900 NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6e.24xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6e.8xlarge | 32 | 256 |
| ml.g6e.48xlarge | 192 | 1536 |