The ml.g6.4xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 64, 16 |
| Memory | 64 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 3.4 GHz, 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 24 GB, 24 |
| Network | Value |
| Network Performance | Up to 25 Gigabit, Up to 25 Gbps |
| Storage | Value |
| Storage | 1 x 600 NVMe SSD, 1 x 600 GB NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6.4xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6.xlarge | 4 | 16 |
| ml.g6.2xlarge | 32 | 32 |
| ml.g6.8xlarge | 32 | 128 |
| ml.g6.4xlarge | 64 | 64 |
| ml.g6.48xlarge | 192 | 768 |