The ml.g6.16xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 64, 256 |
| Memory | 256 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 3.4 GHz, 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 24 GB, 24 |
| Network | Value |
| Network Performance | 25 Gbps, 25 Gigabit |
| Storage | Value |
| Storage | 2 x 940 NVMe SSD, 2 x 940 GB NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6.16xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6.xlarge | 4 | 16 |
| ml.g6.8xlarge | 32 | 128 |