The ml.g6.12xlarge is a aws sagemaker instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for sagemaker workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 192, 48 |
| Memory | 192 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 3.4 GHz, 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 4 |
| GPU Memory | 96, 96 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 40 Gigabit, 40 gbps |
| Storage | Value |
| Storage | 4 X 940 GB NVMe SSD, 4 x 940 NVMe SSD |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | ml.g6.12xlarge |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| ml.g6.8xlarge | 32 | 128 |
| ml.g6.4xlarge | 64 | 64 |
| ml.g6.24xlarge | 96 | 384 |
| ml.g6.12xlarge | 192 | 192 |
| ml.g6.48xlarge | 192 | 768 |