The p6e-gb200.36xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 144 |
| Memory | 960 GiB |
| Physical Processor | NVIDIA Grace |
| Clock Speed | 3 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 4 |
| GPU Memory | 185 GB HBM3e |
| Network | Value |
| Network Performance | 1700 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 3 x 7500 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 60 Gbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | p6e-gb200.36xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| p6e-gb200.36xlarge | 144 | 960 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| r8i.32xlarge | 128 | 1024 GiB |
| r8ib.32xlarge | 128 | 1024.0 GiB |
| r8in.32xlarge | 128 | 1024.0 GiB |
| hpc8a.96xlarge | 192 | 768 GiB |
| r7a.32xlarge | 128 | 1024 GiB |

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.