The gr6.8xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 32 |
| Memory | 256 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R32, AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 24 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 25 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 2 x 450 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 16000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | gr6.8xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| gr6.4xlarge | 16 | 128 |
| gr6.8xlarge | 32 | 256 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| r8gb.8xlarge | 32 | 256 GiB |
| r8gd.8xlarge | 32 | 256 GiB |
| i8g.8xlarge | 32 | 256 GiB |
| r8a.8xlarge | 32 | 256 GiB |
| r8g.8xlarge | 32 | 256 GiB |

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.