The g6.4xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 16 |
| Memory | 64 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R13 Processor |
| Clock Speed | 2.6 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 24 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | Up to 25 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 1 x 600 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 8000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g6.4xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g6.xlarge | 4 | 16 |
| g6.2xlarge | 8 | 32 |
| g6.4xlarge | 16 | 64 |
| g6.8xlarge | 32 | 128 |
| g6.12xlarge | 48 | 192 |
| g6.16xlarge | 64 | 256 |
| g6.24xlarge | 96 | 384 |
| g6.48xlarge | 192 | 768 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8gd.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8i-flex.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8g.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8a.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8i.4xlarge | 16 | 64 GiB |

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.