Amazon EC2 G5 instances are the latest generation of NVIDIA GPU-based instances that can be used for a wide range of graphics-intensive and machine learning use cases.
The g5.8xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 32 |
| Memory | 128 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R32 |
| Clock Speed | 2.8 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 24 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 25 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 1 x 900 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 16000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g5.8xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g5.xlarge | 4 | 16 |
| g5.2xlarge | 8 | 32 |
| g5.4xlarge | 16 | 64 |
| g5.8xlarge | 32 | 128 |
| g5.12xlarge | 48 | 192 |
| g5.16xlarge | 64 | 256 |
| g5.24xlarge | 96 | 384 |
| g5.48xlarge | 192 | 768 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8i.8xlarge | 32 | 128 GiB |
| m8gd.8xlarge | 32 | 128 GiB |
| m8gb.8xlarge | 32 | 128 GiB |
| m8gn.8xlarge | 32 | 128 GiB |
| m8i-flex.8xlarge | 32 | 128 GiB |

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.