Amazon EC2 G4 instances are the industry’s most cost-effective and versatile GPU instances for deploying machine learning models such as image classification, object detection, and speech recognition, and for graphics-intensive applications such as remote graphics workstations, game streaming, and graphics rendering.
The g4dn.4xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 16 |
| Memory | 64 GiB |
| Physical Processor | Intel Xeon Family |
| Clock Speed | 2.5 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 16 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | Up to 25 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 225 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 3500 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g4dn.4xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g4dn.xlarge | 4 | 16 |
| g4dn.2xlarge | 8 | 32 |
| g4dn.4xlarge | 16 | 64 |
| g4dn.8xlarge | 32 | 128 |
| g4dn.12xlarge | 48 | 192 |
| g4dn.16xlarge | 64 | 256 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8gd.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8i-flex.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8i.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8g.4xlarge | 16 | 64 GiB |
| m8gb.4xlarge | 16 | 64 GiB |

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

Dive in to understand how AWS instance pricing works and how you can leverage the options for cloud cost optimization.