Amazon EC2 G4 instances are the industry’s most cost-effective and versatile GPU instances for deploying machine learning models such as image classification, object detection, and speech recognition, and for graphics-intensive applications such as remote graphics workstations, game streaming, and graphics rendering.
The g4dn.16xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 64 |
| Memory | 256 GiB |
| Physical Processor | Intel Xeon Family |
| Clock Speed | 2.5 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 1 |
| GPU Memory | 16 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 50 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 900 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 7000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g4dn.16xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g4dn.xlarge | 4 | 16 |
| g4dn.2xlarge | 8 | 32 |
| g4dn.4xlarge | 16 | 64 |
| g4dn.8xlarge | 32 | 128 |
| g4dn.12xlarge | 48 | 192 |
| g4dn.16xlarge | 64 | 256 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8i-flex.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8gd.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8gb.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8gn.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8a.16xlarge | 64 | 256 GiB |

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.