Amazon EC2 G4 instances are the industry’s most cost-effective and versatile GPU instances for deploying machine learning models such as image classification, object detection, and speech recognition, and for graphics-intensive applications such as remote graphics workstations, game streaming, and graphics rendering.
The g4dn.12xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 48 |
| Memory | 192 GiB |
| Physical Processor | Intel Xeon Family |
| Clock Speed | 2.5 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 4 |
| GPU Memory | 64 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 50 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 900 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 7000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g4dn.12xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g4dn.xlarge | 4 | 16 |
| g4dn.2xlarge | 8 | 32 |
| g4dn.4xlarge | 16 | 64 |
| g4dn.8xlarge | 32 | 128 |
| g4dn.12xlarge | 48 | 192 |
| g4dn.16xlarge | 64 | 256 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8azn.12xlarge | 48 | 192 GiB |
| m8gn.12xlarge | 48 | 192 GiB |
| m8a.12xlarge | 48 | 192 GiB |
| m8gd.12xlarge | 48 | 192 GiB |
| m8i.12xlarge | 48 | 192 GiB |

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.