Amazon EC2 G4 instances are the industry’s most cost-effective and versatile GPU instances for deploying machine learning models such as image classification, object detection, and speech recognition, and for graphics-intensive applications such as remote graphics workstations, game streaming, and graphics rendering.
The g4ad.16xlarge is a aws ec2 instance type featuring multiple vCPUs and optimized memory, commonly used for ec2 workloads.
| Compute | Value |
| vCPUs | 64 |
| Memory | 256 GiB |
| Physical Processor | AMD EPYC 7R32 |
| Clock Speed | 2.8 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit |
| GPU | 4 |
| GPU Memory | 32 GB |
| Network | Value |
| Network Performance | 25 Gigabit |
| Enhanced Networking | Yes |
| Storage | Value |
| Storage | 2400 GB NVMe SSD |
| EBS Throughput | 6000 Mbps |
| Amazon | Value |
| Current Generation | Yes |
| Instance Type | g4ad.16xlarge |
| Family | GPU instance |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| g4ad.xlarge | 4 | 16 |
| g4ad.2xlarge | 8 | 32 |
| g4ad.4xlarge | 16 | 64 |
| g4ad.8xlarge | 32 | 128 |
| g4ad.16xlarge | 64 | 256 |
| Instance | vCPUs | Memory |
|---|---|---|
| m8i.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8gb.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8gn.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8i-flex.16xlarge | 64 | 256 GiB |
| m8a.16xlarge | 64 | 256 GiB |

Looking for scalable cloud computing like Amazon EC2, but with less cost and complexity? Explore the best EC2 alternatives available now.

Amazon EC2 provides highly scalable compute capacity for a variety of purposes. This guide will cover the different instance types and when to use each.

AWS instances are available in a multitude of capabilities. Learn more about how each instance type works and which is best for your needs.